Fri. Apr 19th, 2024

Je úplne jedno, kde na svete oslavujeme Vianoce, určite sa ale zhodneme, že tieto sviatky sú vždy spojené s dobrým jedlom. Niektoré jedlá sa dokonca pripravujú špeciálne na túto príležitosť. Čo teda nesmie chýbať na slávnostnom stole všetkých Slovákov? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Vianoce na Slovensku

Vianoce sú rýdzo náboženským sviatkom a vychádzajú tak z tradícií a ľudových obyčajov. Vianočné obdobie na Slovensku začína Štedrým dňom 24. decembra a končí sviatkom Troch kráľov 6. januára. Štedrovečerná večera je považovaná za vyvrcholenie Vianoc a obvykle sa jedná o bohatú hostinu, kedy sa pri spoločnom stole zíde prakticky celá rodina.

Vianočné menu jedál

A teraz na jedenie. V období Adventu veľa z nás drží pôst. Niekto ho zvládne držať týždeň, niekto iba jeden deň, aby uvidel zlaté prasiatko. Pokiaľ sa, rovnako ako my, nedokážete v tento deň vzdať dobrôt, snažte sa v priebehu dňa jesť striedmo a diétne, aby ste mali večer dosť miesta v žalúdku. Podáva sa totiž hneď niekoľko chodov.

Kým sa podáva večera, dá podľa tradície gazdinka pod obrus rybiu šupinu alebo mincu, prípadne posype stôl makom. To aby mala rodina v budúcom roku veľa peňazí a dobre sa jej žilo. V rôznych častiach Slovenska samozrejme narazíme na rôzne zvyky. Stôl je ale všade bez rozdielu krásne a bohato zdobený, najčastejšie vo farbách červenej, zelenej a zlatej. Používa sa tiež porcelánový riad po babičke, ktorý gazdinka vytiahne raz za rok iba na špeciálne príležitosti.

Po prípitku je konečne čas na slávnostnú večeru. Na Štedrý deň sa na Slovensku jej kapustnica. Pýtate sa, ako túto tradičnú polievku uvariť?

Tu je recept:

Budete potrebovať: 250 g údeného mäsa, 150 g pikantnej klobásy, 10 g sušených húb, štipku soli, zeleninu do polievky podľa chuti, 250 g kyslej kapusty, 100 g slaniny, 1 cibuľu, 1 lyžicu hladkej múky a majorán.

Postup:

Mäso a huby vložte do mierne osolenej vody a povarte. Krátko pred dovarením pridajte nakrájanú polievkovú zeleninu. Spoločne varte do mäkka. Pokrájajte kapustu nadrobno a varte v hrnci s trochou vody. Akonáhle bude kapusta mäkká, sceďte vývar a zahustite zmesou, ktorú si pripravíte zo slaniny, cibule, klobásky a hladkej múky. Chvíľu povarte a pridajte vývar. Podľa ľubovôle polievku dochutíme majoránom. Jednoduché, že?

Ing.Mgr.Jozef Kotulič, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Nebojte sa, je toho viac!

Na stole v tento deň nechýbajú ani opekance, čo sú malé pečené buchty z cesta, posypané makom. Ďalej musíme spomenúť tradičné oblátky s medom a cesnakom. Mamičky a babičky tiež zvesela pečú koláče a bábovky. Ako hlavný chod Slováci jedia zemiakový šalát s rybou – tradícia, ktorú prevzali od svojich českých susedov. V súčasnej dobe ale nie je výnimkou piecť v tento deň moriaka alebo hus. Niekto tradície striktne dodržiava, iný sa nebráni zahraničnému vplyvu.

Na zdravie sa spravidla pripíja pohárom dobrého miestneho vína alebo domácej pálenky. K prípitku sa zahryzne buď vianočka s cesnakom alebo už spomínaná oblátka. Guľaté oblátky sa predtým piekli na fare a následne rozdávali chudobným ľuďom.

Konečne

Na záver sa podávajú tradičné koláče, ako je kračún alebo štedrák. Kračún sa podobá vianočke, zatiaľ čo štedrák je plochý kysnutý koláč s lekvárom, makom alebo tvarohom. V niektorých domácnostiach sa pečie závin alebo štrúdľa. Kto ešte nemal dosť, siahne po mäkkých zdobených perníčkoch – symbole Vianoc.

Po lahodnej večeri sme zvyknutí rozbaľovať vianočné darčeky a nakoniec ísť s plným bruchom do kostola na polnočnej omši.

Čo hovoríte na tradičné slovenské vianočné pokrmy? Ktorý vás zaujal najviac a radi by ste ho ochutnali, alebo dokonca sami pripravili?

Leave a Reply

Your email address will not be published.