Fri. Mar 29th, 2024

My Slováci máme veľmi bohatú kultúru a sme hrdí na náš folklór, teda zvyky a tradície v podobe krojov, riekaniek, piesní a tancov. Skoro každý Slovák je členom nejakého folklórneho spolku a zúčastňuje sa pravidelne na rade folklórnych festivalov.

Najznámejšie festivaly 

Medzi najznámejšie festivaly na Slovensku patrí ten vo Východnej, na Myjave av Detve. Organizuje ich najväčšia celosvetová folkloristická organizácia s názvom C.I.O.F.F. Pokiaľ sa vám podarí sa na jednu z týchto troch špičkových udalostí dostať, nebudete sa tam nudiť. Vystupujú tam totiž nielen slovenské, ale aj zahraničné súbory, a tak sa máte skutočne na čo tešiť.

Okrem týchto velikánov samozrejme existuje aj množstvo menších regionálnych festivalov, ktoré sa venujú slovenskému folklóru. Aj tu môžete nasať typickú atmosféru folklóru a baviť sa. Na festivaloch folklóru nájdeme tie najlepšie umelecké zoskupenia široko ďaleko. Pripravte sa, bude sa tancovať a bude sa spievať!

Čo všetko sa dá na festivaloch robiť?

Na folklórnych festivaloch môžete okrem iného obdivovať nádherne zdobené kroje, pozrieť si prehliadky tradičných remesiel alebo nakúpiť na jarmoku ručne vyrobené predmety. Každý festival je iný a každý ponúka svojim návštevníkom iné aktivity. Preto si vždy starostlivo prečítajte program.

Viac o folklóre…

Ľudová kultúra a tradície sú s nami od nepamäti. Udržiavali ich naši predkovia a pokračujeme v nich aj my, aby nezanikli. Dalo by sa povedať, že sa rodíme s láskou k folklóru. Preto radi kolektívne oslavujeme folklór a existencia folklórnych festivalov veľmi prispieva k oživovaniu, zachovaniu a rozvíjaniu týchto vzácnych hodnôt.

Folklór je v nás hlboko zakorenený a vyvoláva v nás zas a znova pocity radosti a nostalgie. Veľké množstvo tradícií sme si skutočne zachovali až dodnes. A nejedná sa len o nosenie tradičných slovenských krojov. Napríklad na počesť vítania jari sa hádže do vody Morana. Slamenú figurínu už tradične nosia dievčatá k rieke, kde ju vyzlečú, zapália a hodia do vody. Lúčime sa tým symbolicky so zimou.

Kedy môžeme zažiť „folklórnu kultúru“?

Asi najviac tradícií zažívame v období Veľkej noci. Hoci každá oblasť môže mať svoje vlastné zvyky a obyčaje, podstata každého z nich je rovnaká. Dievčatá a ženy zdobia veľkonočné vajíčka, ktoré neskôr darujú chalanom. Veľkonočné vajíčka, čiže kraslice, sú farebné a ručne maľované a najčastejšie sa farbia v cibuli alebo repe. Chlapci si najprv musia sami upliesť korbáč z čerstvých vŕbových vetvičiek. S ňou potom idú spoločne koledovať po celej dedine. Dievčatá polievajú vodou a šľahajú korbáčom na zadok, aby neuschli. Pri tom odriekavajú veľkonočnú riekanku. Za odmenu dostanú farbené vajíčka a nejakú sladkosť.

Máj je mesiacom lásky, a preto aj k nemu sa viaže nejedna tradícia. Na prvého mája sa na dedine dodnes stavajú májky, čo sú holé mladé stromy. Predtým ich stavali chlapci dievčaťu, o ktoré mali záujem.

Mnoho kresťanských sviatkov a tradícií je spojených aj s obdobím Vianoc. Jednou veľmi peknou tradíciou je krájanie jablka napoly. Keď sa vám podarí jabĺčko dobre rozkrojiť, budete budúci rok zdraví. Ďalej sa dáva pod tanier rybia šupina, aby boli peniaze. Alebo sa leje olovo do studenej vody a podľa toho, čo nám tvar stvrdnutého olova pripomína sa háda osud. V niektorých rodinách sa zase púšťa lodičky z orechových škrupín, inde zase hádžu dievčatá papučou, aby sa dozvedeli, či sa čoskoro vydajú. Vianočných tradícií je nespočet a líši sa región od regiónu. Dôležité je ale o tieto krásne zvyky starať a odovzdávať ich ďalším generáciám, aby nezmizli z našich životov.

Leave a Reply

Your email address will not be published.