Wed. Nov 30th, 2022

Európa je známa svojou kultúrnou rozmanitosťou, keďže má veľa krajín na pomerne malom území v porovnaní s Áziou alebo Severnou Amerikou. Toľká kultúrna rozmanitosť znamená, že budete mať rôzne zaujímavé zvyky a tradície v každej časti každej krajiny, nielen v Európe. Existuje nespočetné množstvo tradícií, ktoré by ste mohli preskúmať, no tieto by mali byť tie najzaujímavejšie.

Russefeiring – Nórsko

Táto tradícia siaha až do roku 1905 a je oslavou ukončenia strednej školy. Pred sto rokmi dostávali absolventi nórskych stredných škôl po promócii ruské čiapky alebo russelue na znak prechodu na pokročilejšie formy vzdelávania. V modernej dobe sa tieto oslavy začínajú každý rok 1. mája a trvajú do 17. mája, ktorý je zároveň nórskym národným dňom.

Počas tohto obdobia študenti nosia červené oblečenie a riadia červené vozidlá. Tiež veľa pijú. Niektorí robia veci zaujímavými tým, že dosadzujú ľudí s titulmi ako koordinátor strany alebo ruský prezident a iných, ako sú novinári a redaktori a zodpovedná osoba, aby mali všetko pod kontrolou.

Eukonkanto – Fínsko

Táto tradícia je skôr konkurenčná. Nazýva sa to prenášanie manželky a vyžaduje, aby mužskí účastníci preniesli spoluhráčku cez prekážky. Vyhráva najrýchlejší tím. Takáto zaujímavá a zábavná tradícia má údajne pôvod v roku 1800. Skupina zlodejov kradla jedlo z miestnych dedín a tovar odnášala do lesa. Postavili aj manželky ľudí a odniesli ich na chrbte. Od pochmúrnej hodiny histórie až po zábavnú tradíciu, nosenie manželky určite zlepší náladu.

Nieuwjaarsduik – Holandsko

Tento názov v preklade znamená Ponor ľadového medveďa. Ide o festival, ktorý sa v Scheveningene koná každú zimu. Tento festival vidí ľudí nielen v Scheveningene, ale aj v iných mestách plávať v studenom mori. Rekord bol vytvorený 1. januára 2012 s viac ako 36 000 ľuďmi v celej krajine.

Spit pre Casni Krst – Srbsko

Toto je ďalšia studená zimná aktivita, ktorá má oveľa náboženskejší charakter. Ľudia plávajú v studených riekach v rôznych mestách po celom Srbsku s úmyslom dostať sa najskôr ku krížu a vziať ho späť. Ten, kto kríž prevezme späť, má mať rok šťastia. Táto tradícia sa koná na Bogojavljenje alebo na Zjavenie Pána, čo je kresťanský sviatok. Dátum je 6. januára, ale plavecká tradícia sa môže konať aj o týždeň alebo dva neskôr.

Partita a Scacchi di Marostica – Taliansko

Táto tradícia je známa ako ľudská šachová hra. Koná sa každý rok v meste Marostica, kúsok severozápadne od Vicenzy. Ľudské šachové figúrky hrajú šach na námestí v blízkosti hradu. Tu sa táto udalosť pôvodne odohrala v roku 1454. Lord Taddeo Parisio chcel, aby nápadníci jeho dcéry hrali šach a nie súboj s mečom. Technicky vzaté nebolo porazených, keďže víťaz bral staršiu dcéru a porazený mladšiu. Dnešné zápasy sa nehrajú kvôli manželstvu, ale skôr pre zábavu.

Európa je veľmi vzrušujúca a plná tradícií, ktoré môžete preskúmať. Kamkoľvek pôjdete, každý kút každej krajiny vás bude mať čím prekvapiť.

Leave a Reply

Your email address will not be published.