Wed. Nov 30th, 2022

V tejto sekcii by sme vám radi bližšie predstavili slovenské športové legendy, ktoré sa preslávili v rôznych športových disciplínach v medzinárodnom meradle. Jednou z nich je aj bývalý tenista a tréner Marian Vajda. Poďme si ho predstaviť.

Viac o Mariánovi Vajdovi

Marian Vajda (*24. marca 1965) je bývalý profesionálny hráč ATP, až do roku 2021 bol dlhoročným trénerom mužskej svetovej jednotky Novaka Djokoviča.

Djokovičov tréner

Vajda začal trénovať Djokoviča v roku 2006. Ako tím spolu fungovali až do roku 2017, kedy sa ich profesijné cesty rozišli. V roku 2018 sa k sebe ale na chvíľu opäť vrátili. Vajda získal prestížnu cenu pre najlepšieho trénera Olympijského výboru Srbska v rokoch 2010 aj 2011 a v roku 2018 bol vyhlásený trénerom roku ATP.

Po Djokovičovej výhre na Roland-Garros v roku 2021 Vajda poskytol médiám rozhovor, v ktorom vyjadril obdiv k svojmu klientovi. Povedal o ňom, že obdivuje jeho profesionalitu a vôľu zlepšovať sa pod tlakom. Zároveň priznal, že on sám mal v mladosti ako tenista síce vôľu, ale mal aj limity, ktoré mu nedovolali sa posunúť v kariére vyššie.

Ale skončilo to…

Na začiatku marca 2022 bolo oficiálne potvrdené, že sa Djokovič a Vajda po finále ATP 2021 nadobro rozchádzajú.

Vajda Djokoviča sprevádzal v podstate po celú dobu jeho kariéry a bol po jeho boku počas najdôležitejších okamihov za posledných 15 rokov. Hoci sa ich profesné cesty rozišli, aj naďalej ostali priateľmi.

Djokoviča momentálne trénuje bývalý wimbledonský šampión Goran Ivaniševič, ktorý je súčasťou jeho tímu už od roku 2019. Vajda s ním teda od tohto roku zdieľal trénerské povinnosti, teda prípravu na zápasy, analýzy, ale aj lásku k tenisu. Dá sa teda povedať, že vzťahy v zákulisí tohto tímu sú aj napriek udalostiam posledných mesiacov na dobrej úrovni.

Najúspešnejší tréner!

Vajda je právom považovaný za najúspešnejšieho trénera v histórii tenisu z hľadiska získaných grandslamových titulov v dvojhre. Pri každom zo svojich 20 grandslamových titulov v dvojhre trénoval práve Novaka Djokoviča.

Nebol by taký dobrý tréner, keby nebol úžasný tenista!

Laslovarga, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Ako sme už spomínali, sám Vajda bol profesionálnym tenistom. Začal hrať tenis v 10 rokoch a bol bývalým juniorským majstrom Československa. Vajdovo najvyššie postavenie v rebríčku ATP bolo 34. miesto v dvojhre (september 1987) a 118. miesto v štvorhre (apríl 1990). Jeho zárobok predstavoval $756,646.

Vajdov najlepší výkon na grandslame ako hráč bolo dosiahnutie tretieho kola dvojhry mužov na Roland-Garros v roku 1991. Dostal sa aj do druhého kola Australian Open (1991), Wimbledonu (1989) a US Open (1985).

Vajda, ktorý sa narodil v Považskej Bystrici v Československu, pochádza zo Slovenska a býva v Bratislave. Vajda je bývalý kapitán slovenských daviscupových a fedcupových tímov. V rokoch 2001 až 2005 bol aj trénerom tenistu Karola Kučeru.

Jeho súkromný život

Čo sa týka súkromného života, Vajda má dve dcéry Natáliu a Nikolu. Natálie išla v otcových stopách a je profesionálnou tenistkou. Kouč Vajda je okrem iného aktívny na Instagrame, kde ho sleduje takmer 40 tisíc fanúšikov.

Leave a Reply

Your email address will not be published.