Thu. Sep 21st, 2023

V tejto rubrike by sme vám radi predstavili slovenské športové legendy, ktoré sa presadili v rôznych športových disciplínach na medzinárodnej úrovni. Jedným z nich je vodný slalomár Michal Martikán. Predstavíme vám ho.

Kto je Michal Martikán

Michal Martikán (narodený 18. mája 1979) je slovenský vodný slalomár, ktorý začal svoju kariéru v roku 1994. V roku 1996 sa stal vôbec prvým športovcom, ktorý získal pre Slovenskú republiku zlatú olympijskú medailu. Celkovo získal 5 olympijských medailí, a to 2 zlaté, 2 strieborné a 1 bronzovú, čím sa stal najúspešnejším slalomárom. Medzi jeho ďalšie úspechy patrí štvornásobný titul majstra sveta v individuálnej kategórii C1.

Začiatky

Keď mal Martikán iba 16 rokov, stal sa najmladším víťazom pretekov Svetového pohára vo vodnom slalome. O niekoľko mesiacov neskôr bol Martikán na olympijských hrách 1996 po svojej prvej jazde na šiestom mieste. V druhej jazde porazil šampióna Lukáša Pollerta z Českej republiky a stal sa prvým olympijským víťazom, ktorý reprezentoval samostatné Slovensko. 

Olympijské hry

Odvtedy sa umiestnil na vrchole každej významnej súťaže. Na olympijských hrách v Sydney v roku 2004 Martikánovi tesne uniklo zlato kvôli trestu od rozhodcov, keď údajne netrafil bránku, ale na olympijských hrách v Pekingu v roku 2008 získal Martikán opäť olympijský titul. Na olympijských hrách v Londýne 2012 získal bronz.

Antoine Lamielle, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Majstrovstvá sveta

V rokoch 1995 až 2010 sa pravidelne zúčastňoval aj na majstrovstvách sveta a prinášal domov jednu medailu za druhou. Na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome 2011 skončil prvýkrát v kariére mimo medailových pozícií v individuálnych pretekoch. Zlato však získal v tímovej súťaži. Celkovo sa Martikán vrátil zo 17 majstrovstiev sveta v rade s medailou, čo je fantastický výsledok. V rokoch 2007 až 2010 získal na majstrovstvách Európy štyri individuálne zlaté medaily v rade. 

Ocenenie

Martikána trénuje jeho otec Jozef Martikán, bývalý olympionik. Počas svojej kariéry získal okrem iného ocenenie Športovec roka SR v rokoch 1996, 1997, 2007 a 2008. V roku 2010 bol uvedený do siene slávy. S manželkou Lenkou Martikánovou majú dve dcéry – Tamaru a Emmu.

Autonehoda

V roku 1997 mal Martikán na Slovensku autonehodu. Zrazil chodca, ktorý zraneniam podľahol. Príčinou bolo pravdepodobne výrazné prekročenie rýchlosti zo strany vodiča. Polícia uviedla, že usmrtený chodec bol v čase nehody pod vplyvom alkoholu. Martikánovi hrozilo za tento trestný čin väzenie. Vtedajší prezident Rudolf Schuster mu však udelil milosť, čo sa nezaobišlo bez kritiky verejnosti a médií.

Leave a Reply

Your email address will not be published.