Wed. Nov 30th, 2022

Verte či nie, šport hrá v slovenskej kultúre dôležitú úlohu. Slovensko je síce malá krajina, ale môže sa pochváliť mnohými špičkovými športovcami. Zaujíma vás, ktorý šport je na Slovensku najpopulárnejší? Pozrime sa na TOP 6 športov, ktoré sú na Slovensku populárne.

Hokej

Najobľúbenejším športom na Slovensku je nepochybne ľadový hokej. A prečo práve ľadový hokej? Ľadový hokej je na Slovensku už dlhé roky najpopulárnejším športom. V našej krajine má veľmi dlhú históriu a ako tím sme v tomto športe dosiahli veľké úspechy.

Tento šport bol populárny už za čias Československa a náš národný tím patril od nepamäti k najúspešnejším tímom v histórii tohto športu. V skutočnosti sa tímu podarilo získať celkovo 30 medailí (vrátane 6 zlatých) na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji a 8 medailí na olympijských hrách.

Vedeli ste, že prvý hokejový klub na Slovensku vznikol v roku 1920 a prvá slovenská hokejová liga sa začala v roku 1930? V tom čase sme boli súčasťou Československa, takže existovala československá liga. V roku 1993 bola založená Slovenská hokejová liga a slovenská reprezentácia.

V roku 2002 sme získali vytúžený titul majstra sveta. Z tohto úspechu sme sa stále nespamätali a bohužiaľ sa nám naň nepodarilo nadviazať ďalšími víťazstvami.

Futbal

Slovensko je síce hokejová krajina, ale sú tu aj fanúšikovia iných športov. Niektoré z nich sú populárne všade, iné sú čisto slovenské športy. Niektorí Slováci milujú futbal viac ako hokej.

Futbal sa na Slovensku hrá všade. Aj tie najmenšie mestá majú svoje futbalové mužstvo a pravidelne medzi sebou hrajú turnaje. Pýtate sa prečo? Na Slovensku máme veľa trávnikov a na hranie nepotrebujeme viac ako futbalovú loptu.

Medzi najväčšie úspechy slovenského futbalu patrí určite postup do 16. kola na majstrovstvách sveta 2010 v Juhoafrickej republike a postup do 16. kola na majstrovstvách Európy 2016. Aj keď si z týchto súťaží neodnášame medaily, radi fandíme a hráme.

Cyklistika

Cyklistika patrí na Slovensku k vrcholovým športom a má veľa verných fanúšikov. Poďakovať môžeme aj súčasnému športovému hrdinovi Petrovi Saganovi, ktorý reprezentuje Slovensko na prestížnej Tour de France a sedemkrát vyhral bodovaciu klasifikáciu tejto súťaže. Vďaka nemu popularita tohto športu v našej krajine vzrástla!

Tenis

Tenis je na Slovensku tiež veľmi populárny. Nájdeme tu veľké množstvo tenisových kurtov, na ktorých radi hrajú profesionáli aj amatéri.

Medzi našich najúspešnejších tenistov patria Miroslav Mečiar a Dominika Cibulková, ktorí si v roku 2014 zahrali finále Australian Open. Musíme spomenúť aj Mariána Vajdu, dnes už bývalého trénera tenisovej jednotky Novaka Djokoviča.

Biatlon a spol.

Biatlon sa na Slovensku stal senzáciou až v posledných rokoch vďaka Anastasii Kuzminovej, ktorá je členkou národného tímu.

Bežecké a alpské lyžovanie má na Slovensku tiež svojich priaznivcov. Môžeme sa poďakovať napríklad Petre Vlhovej, ktorá je jednou z najlepších zjazdových lyžiarok na svete.

Prvú zlatú olympijskú medailu pre Slovensko získal kanoista Michal Martikán v roku 1996.

Kanoistický slalom je tiež najúspešnejším slovenským športom so 14 olympijskými medailami (z toho 8 zlatých).

Leave a Reply

Your email address will not be published.